Има 2 варианта – ДА или НЕ
Замисляли ли сте се колко е важно да кажеш ДА или НЕ, максимално бързо, максимално ясно, а понякога дори не е нужно да е аргументирано? Това се отнася за всички сфери на живота – както в личен, така и в професионален план.
Всяка дама (доста често напоследък и мъж) е изживявала разочарованието от факта, че човекът, с който е имала взаимоотношения, изведнъж изчезва и млъква. Какво изпитваме тогава – болка, унижение, съмнение. А какво е мълчанието – бягство и страх. Липсата на отговор води до едно – до стрес. Наличието на отговор – положителен или отрицателен, води до едно – до прогрес.
Представете си само следната ситуация: Любимият ви предлага брак и очаква вашия отговор – ще се съгласите ли да прекарате дълги дни в съжителство с него, да градите семейство и т.н. или смятате, че не е подходящият човек за вас? Има ги тези два варианта, няма среден. „Почакай да помисля“ или „Не съм сигурен“ са половинчати варианти на НЕ.
Ако отговорите с ДА, човекът ще е на седмото небе и веднага се пристъпва към организация на съвместния живот. Няма загуба на време, няма стрес, има градивен житейски прогрес. Ако кажете НЕ, също има градивност и движение. Той ще си тръгне и всеки поема по своя собствен път, търсейки по-удачния вариант за съжителство и любов. Няма странен житейски застой, който не води до нищо друго, освен до пилеене на нашия дар божий – живот.
При наличие на обратна връзка резултатите са:
Да преминем към професионалната сфера. Дори тук можем да разиграем няколко ситуации, не чак толкова банални като посочената по-горе.
Инвеститорът очаква важни документи, които да оправдаят желанието му и очаква отговор от вас. Вие, подготвяйки документите, не го информирате до каква фаза сте стигнали, не му пишете по имейл кога горе долу да очаква нещо от вас (защото ви трябва време). Какво се случва отсреща – инвеститорът няма обратна връзка от вас какво се случва и по инерция от поведението на масата, решава, че сте се отказали от общата ви кауза. И се пренасочва към ваш конкурент. Когато най-после му изпращате документите се оказва, че е късно.
Ако не си потърсите обратната връзка по телефона, губите шанс за публикация. Разбира се, журналистът може да каже НЕ и дори след като сте се опитали да се аргументирате, той да продължава да няма интерес към информацията ви. Това си е негово право и вие съответно се отказвате да го убеждавате. Но поне ще имате отговор. При ДА – ще продължите организацията напред към публикуването. Ако е НЕ – ще знаете друг път на този журналист да не му изпращате подобна информация, за да не губите и неговото и своето време. А ако няма обратна връзка? Ще си чакате, чакате, докато правите едно голямо НИЩО.
Резултатите от липсата на обратната връзка са:
Да изброявам ли още? Мисля, че е очевидно.
Речник на безсмислените фрази:
Няма средно положение между ДА и НЕ и обичам да казвам, че това са единствените два утвърдителни отговора на този свят. Няма трети отговор.
Възпитание, етикет, „да не би да стана досаден/досадна“ или боязливост и притеснение?
Много пъти хората не обичат да казват истината и все я отлагат, за да не би да обидят някого. Да, понякога може едно НЕ да прозвучи грубичко, но при всички положения е печелившо и за двете страни, защото не губи време, не губи пари, не губи други по-добри възможности.
Досадни ли сме, ако непрекъснато търсим обратна връзка? За съжаление понякога да. Но и затова си има подход. Не е нужно да питаме по няколко пъти нещо мълчащата отсреща страна. Може да попитаме един път, да изчакаме да мине малко време и да попитаме втори път. Ако при два до три максимум елегантни и дипломатични опита (поднесени с любезност, но не прекалена и с възпитание), мълчанието продължава, няма какво повече да направим. Важното обаче е, че сме опитали да потърсим обратната си връзка, че сме се опитали да бъде честно, открито и негубещо време и пари.
Случайно ли е, че има правила/етикет на обратна връзка?
Не е случайно, разбира се.
Според западните стандарти имаш 24 часа да отговориш на имейл по етикет.
Ако закъсняваш за среща и не се обадиш, каква ще бъде реакцията отсреща? Ще те изчака ли човекът? Няма ли да си тръгне? Затова е редно да се обадиш, дори да си в рамките на приетите 15 минути „въздух“ за закъснение.
Обратна връзка от рекламата в социалните мрежи – ако не видите какво искат потребителите и как реагират на посланията ви, как ще подобрите своето общуване към тях?
Как да си поискате ДА или НЕ?
„Желаете ли да прочетете сценария ми или нямате време за това?“
„Знам, че нямате много време и че вероятно сред толкова много ангажименти не съм ви приоритет, но бихте ли могли да ми дадете ясен отговор, тъй като за мен е важно да знам мнението ви?“
„Бих искала да ми кажете дали приемате офертата ми или имате колебания тази седмица, защото другата поемам много голям проект и няма да мога да ви обърна специално внимание. А бих искала, тъй като сте ми важен?“
Съгласете се – ако нямаше обратна връзка, всеки щеше да си прави каквото иска и да живеем в пълен хаос. Стресирани, изгубили възможности, разбрани и разбрали погрешно. Какво толкова, ако кажем ДА или НЕ. Тези два отговора водят само до едно – до следваща стъпка.